Atelier de papusi Daruma - Luna culturii japoneze

Tags: Japonia

În anul 2017 se împlinesc 100 de ani de relatii diplomatice româno-nipone marcate de personalitatea lui Nicolae Xenopol, primul ambasador român la Tokyo, dar si o figura istorica de anvergura, ramas în memoria afectiva a universitatii noastre ca fondatorul Academiei de Înalte Studii Comerciale si Industriale (denumirea initiala a ASE).

În lumina centenarului diplomatic româno-japonez, se vor organiza în luna noiembrie o serie de evenimente dedicate culturii japoneze: parada de kimono-uri, atelier de caligrafie, expozitie de stampe, festivalul de film etc.

Printre aceste manifestari culturale, Departamentul de Limbi Moderne si Comunicare în Afaceri din cadrul Facultatii de Relatii Economice Internationale va organiza pe data de 23 noiembrie, ora 16 (sala 1604) un atelier de confectionat papusi Daruma la care ne vom bucura de prezenta Excelentei sale, domnul Ambasador al Japoniei, Kisaburo Ishii.

Cei interesati sa afle mai multe detalii sunt rugati sa consulte informatiile de pe poster.